MO SRZ Šahy
Oficiálna stránka Miestnej organizácie SRZ Šahy

Naši pretekári

 

Jarné kolo 1.ligy LRU-plávaná 2024

Cez víkend 27. a 28.04.2024 sa uskutočnilo jarné kolo 1.ligy LRU plávaná na rieke Malý Dunaj. Chlapci z nášho družstva si boli predtým na tejto vode zatrénovať, aby sa zoznámili s touto, pre nás zatiaľ neznámou vodou. Jarný lov na riekach býva nevyspytateľný, čo sa ukázalo aj v tomto prípade. Ryby počas tréningu aj samotných pretekov brali veľmi slabo, väčšinou sa chytali na deličku malé piesty a plotice (10-20 cm), o výsledku väčšinou rozhodovali náhodné úlovky väčších pleskáčov a kaprov. Sobotňajší pretek nášmu družstvu veľmi nevyšiel, kde sme nemali štastie práve na tieto bonusové ryby a po umiestneniach 6-6-8-12 skončilo na 10.mieste. Nedeľňajší pretek nám priniesol umiestnenia 4-6-7-9,5 a priebežné 8. miesto po tomto jarnom kole. Bodové rozdiely medzi družstvami sú však malé, takže letné kolo na VN Sĺňava a jesenné na VN Ružín ešte určite zamieša celkovým poradím. Týmto by som sa rád poďakoval miestnej organizácii v Šahách a mestu Šahy za podporu nášho družstva. Tiež by som sa rád poďakoval www.mvaer-fishing.sk za materiálnu podporu nášho družstva.

Za pretekárske družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

 

Záverečné kolo 1.ligy LRU-plávaná 2023

Uplynulý víkend sa konalo záverečné kolo 1.ligy LRU-plávaná na rieke Váh v Trenčíne. Na tento pretek nastupovalo naše pretekárske družstvo na priebežnom 6. mieste s minimálnou stratou na družstvá pred nami. Piatkový tréning ukázal, že sa hlavnou lovenou rybou bude nosáľ a belica, príležitostne mrena, veľký pleskáč a kapor. Lovnou metódou bol lov na deličku, matchový a bolonský prút, dobrý výsledok (hlavne v nedeľu) sa však dal uhrať aj lovom belíc na krátky bič. Sobotňajší pretek dopadol pre naše družstvo veľmi dobre, kde po výsledkoch 2-2-4-7 sme dokázali stiahnuť náskok družstva na treťom mieste na 3,5 bodu a o všetkom sa rozhodovalo v nedeľu. Nedeľa priniesla výrazné ochladenie a vietor, ktoré podstatne znížilo aktivitu rýb a tým aj celkové úlovky pretekárov. Záverečné váženie úlovkov bolo veľmi napínavé, bohužiaľ pre naše družstvo dopadlo veľmi smolne, kde sme síce po umiestneniach 2-6-6-7, stiahli ešte dva body na družstvo Zvolena, ale v konečnom hodnotení sme skončili celkovo na 4. mieste so stratou 1,5 bodu na bronzovú medailu... Aj tretia sezóna v 1.lige nám priniesla opäť „zemiakovú“ medailu, pevne veríme, že budúcu sezónu nám to už konečne vyjde a pošťastí sa nám vybojovať aj medailové umiestnenie. Ligová sezóna bola týmto pretekom ukončená, aj keď nás ešte čakajú pohárové preteky doma aj v zahraničí, rekapituláciu sezóny si dovolím urobiť už teraz. Uplynulá sezóna nám priniesla ďalšie nové poznatky a skúsenosti, síce nám niekedy chýbalo aj kúsok šťastia (napríklad na Ipeľskom pohári nám ušla obhajoba vlaňajšieho prvenstva o pol bodu), ale opäť družstvo ukázalo, že má kvalitu na popredné umiestnenia v najvyššej ligovej súťaži. Chcel by som sa poďakovať kolegom z družstva za výbornú spoluprácu počas celého roka. Veľká vďaka však patrí hlavne našej Miestnej organizácii v Šahách a mestu Šahy, bez podpory ktorých by sme nemohli vykonávať tento nádherný šport. Poďakovanie patrí aj www.maver-fishing.sk za materiálnu podporu nášho družstva. Na záver prikladám aj niekoľko fotiek z pretekov.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

 

 

 2.kolo 1.ligy LRU-plávaná

 Uplynulý víkend sa uskutočnilo 2.kolo 1.ligy LRU-plávaná na našej najväčšej vodnej nádrži Zemplínska Šírava. Naše družstvo nastupovalo na tento pretek z priebežného 7.miesta s prijateľnou stratou na družstvá pred nami. Táto pretekárska trať je zaujímavá tým, že je celoročne uzatvorená (kvôli ochrannému pásmu hniezdenia vtáctva) a tréning je povolený len štvrtok a piatok pred samotným pretekom. Tým pádom majú všetky družstvá rovnaké možnosti tréningu a žiadne družstvo nie je zvýhodnené. Po skúsenostiach z predošlých pretekov sme vedeli, že hlavnou lovenou rybou by mal byť pleskáč o váhe cca 600-900g, príležitostne kapor a plotica. Na štvrtkovom tréningu sa však ukázalo, že tento rok bolo na trati okrem pleskáčov aj enormné množstvo menších plotíc (cca 100 gramov), cez ktoré bol niekedy veľký problém dostať sa k pleskáčom, ktoré rozhodovali o peknom výsledku. Niekde sa ich podarilo vyselektovať, inde menej, hlavnú úlohu zohrávalo správne krmivo, druh a množstvo živých návnad v krmive, ako aj spôsob dokrmovania rýb. Počas celého víkendu robilo pretekárom aj usporiadateľom starosti skoro až prvoaprílové počasie, kde sa striedali horúčavy  a prívalové dažde s búrkami. Z dôvodu bezpečnosti pretekárov bol sobotňajší pretek posunutý o dve hodiny. Samotný pretek však už prebiehal v prijateľných podmienkach, čomu zodpovedali aj úlovky. Naše družstvo skončilo po oba dni na peknom 4.mieste s umiestneniami 1-3-10-10 v sobotu a 1-3-5-12 v nedeľu a posunulo sa v celkovom hodnotení na predbežné 6.miesto. Čo je však najdôležitejšie, strata na družstvá pred nami je minimálna a na jesennom kole je šanca zabojovať dokonca aj o medailové umiestnenie. O všetkom sa rozhodne na poslednom kole, ktoré sa uskutoční v októbri v Trenčíne na rieke Váh. Týmto by som sa chcel poďakovať za podporu nášho družstva Miestnej organizácii SRZ Šahy, mestu Šahy a www.maver-fishing.sk za materiálnu podporu nášho družstva. Na záver prikladám pár fotiek z preteku.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši. 

1.LIGA - jar 2023

Uplynulý víkend sa uskutočnilo 1.kolo 1. ligy LRU-plávaná v Maduniciach na rieke Váh, ktorého sa zúčastnilo aj naše pretekárske družstvo. Týždeň pred samotným pretekom sme si boli na tejto vode zatrénovať, aby sme zistili, aké ryby sa budú chytať. Zachytali sme si celkom slušne, brali mreny, piesty, nosále a sporadicky aj pleskáče. Pár dní pred pretekmi však prišli prívalové dažde, ktoré zdvihli hladinu o vyše metra a vodu zakalili. Na ligu sme prišli už vo štvrtok, ale kvôli enormnému prietoku a výške hladiny sme ani nemohli trénovať. V piatok na povinnom tréningu to už bolo o niečo lepšie, ale rýb sa stále chytalo málo s výnimkou krajných miest. Počas tréningu stále prevládalo chladné počasie, ale víkendový pretek sa už niesol v znamení letných teplôt. Čo sa týka samotného preteku, niektoré družstvá zvolili taktiku odchytávať menšie ryby z preplavu, ale ako sa na konci ukázalo, rozhodujúce bolo čakanie na veľké ryby (pleskáče 1-2kg a veľké mreny). Ich úspešné zdolanie rozhodovalo o úspechu či neúspechu pretekára. Sobotňajší pretek nášmu družstvu nevyšiel podľa predstáv, kedy sme skončili po umiestneniach 6-6-11-11 na predbežnom 11.mieste, a kde práve stratené veľké ryby nás stáli lepšie umiestnenie. Podobne však obstáli aj ďalšie družstvá. Stratu na družstvá pred nami, ktorá bola minimálna, sa nám podarilo čiastočne zmazať po nedeľnom preteku, kde sme sa po umiestneniach 4-5-6-8 dostali na predbežné 7.miesto so stále prijateľnou stratou na družstvá pred nami.  O všetko rozhodnú ďalšie dve kolá, ktoré sa uskutočnia v lete na Zemplínskej šírave a na jeseň v Trenčíne. Týmto by som sa chcel poďakovať za podporu nášho družstva Miestnej organizácii SRZ Šahy, mestu Šahy a www.maver-fishing.sk za materiálnu podporu nášho družstva. Na záver prikladám pár fotiek z preteku.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

 

1.LIGA - jeseň 2022

Uplynulý víkend sa uskutočnilo jesenné kolo 1.ligy LRU-plávaná v Žiline na rieke Váh. Na toto kolo nastupovalo naše družstvo na priebežnom 5.mieste a našim cieľom bolo toto umiestnenie vylepšiť aspoň na vlaňajší výsledok, kedy sme skončili na celkovom 4.mieste. Vedeli sme, že táto voda vie byť veľmi nevyspytateľná (aj z dôvodu výrazného kolísania prietoku a výšky hladiny počas preteku), takže všetko bolo pred týmto kolom otvorené. Po tréningoch vo štvrtok a piatok sa ukázalo, že o výsledkoch budú rozhodovať hlavne veľké mreny (niekedy aj 2-3kilové) a nosále 300-600gramové (chytili sa však aj kusy cez 1 kilogram). Úspešné zdolanie týchto veľkých rýb na deličku v silnom prúde, v ktorom sa chytalo na plaváky o gramáži aj 30-40gramov, bolo jedným z kľúčových faktorov k dobrému výsledku v pretekoch. Ďalší problém, hlavne keď prestala tiecť voda, robila belica, ktorá sa na týchto pretekoch nebodovala, a jej selekcia správnym krmivom tiež rozhodovala o úspešnom a neúspešnom výsledku. V sobotnom preteku dosiahli naši pretekári umiestnenia 3-3-4-10, čím znížilo náskok na družstvá z Prešova a Zvolena, ktoré boli pred nami, čo nám dávalo nádej zabojovať v nedeľnom preteku dokonca aj o medailovú pozíciu. V nedeľnom preteku sme dosiahli umiestnenia 1-5-5-11, ktorým sme sa dostali pred družstvo zo Zvolena a ktoré nám stačilo v konečnom hodnotení na celkové štvrté miesto v 1.lige za rok 2022. Prikladám aj pár fotografií z preteku. Čo dodať na záver? Aj keď nás čaká ešte niekoľko pohárových pretekov, máme za sebou vydarenú sezónu, ktorej vrcholom bola účasť na Majstrovstvách sveta klubov v Belgicku, z ktorej je tiež reportáž na tejto stránke. Chcel by som na tomto mieste poďakovať chlapcom z družstva za ich pekné výkony počas celej sezóny. Osobitne by som chcel poďakovať našej Miestnej organizácii v Šahách za ich pomoc a podporu nášho družstva počas celého roka. Vďaka patrí aj mestu Šahy za finančnú podporu a www.maver-fishing.sk za materiálnu podporu nášho družstva.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

 

Majstrovstvá sveta klubov LRU-plávaná
Belgicko - 
Ronquières 2022

 

Uplynulý víkend 23. a 24. júla sa uskutočnili Majstrovstvá sveta klubov LRU-plávaná, ktoré sa konali v Belgicku v meste Ronquières, na ktoré sa (po veľmi dobrom umiestnení v minulom ročníku 1.ligy) podarilo dostať aj nášmu pretekárskemu družstvu MO SRZ Šahy. Celkovo sa preteku zúčastnilo 33 družstiev prakticky z celej Európy. Na uvedený pretek sme cestovali už v nedeľu 17. júla, nakoľko samotnému preteku predchádza 5 dňový povinný tréning, aby každé družstvo malo možnosť vyskúšať si každý sektor, kedže v súťaži pretekajú 5-členné družstvá namiesto 4-členných, ako to býva v ligových pretekoch. Pretek sa konal na kanáli Brussels-Charleroi Canal, ktorý je známy tým, že sa na ňom nachádza v tomto meste jeden z tzv. výťahov pre veľké nákladné lode. Jednoducho povedané je kanál v jednom mieste doslova prerušený a po dĺžke cca 1400 metrov s výškovým rozdielom 63metrov opäť pokračuje. Aby ním mohli lode preplávať, bol vybudovaný špeciálny prepravný systém, na ktorom je obrovská obdĺžniková nádoba naplnená vodou, do ktorej loď (niekedy aj vyše  100 metrov dlhá!) vpláva a táto nádoba presunie loď po koľajniciach buď dole alebo hore podľa smeru jazdy tejto lode. Tam sa nádoba otvorí, loď vypláva a pokračuje v plavbe. Počas tréningu tieto veľké lode jazdili pravidelne, čo spôsobovalo pomerne veľké kolísanie vody, počas preteku však lode nejazdili a stav vody bol počas celej doby ustálený. Tréningové dni ukázali, že sa jedná o veľmi technickú rybačku, kde bolo potrebné vyskúšať a doladiť tri rôzne taktiky samotného lovu. Prvou z nich bol lov menších plotíc (20-100 gramových) na deličku v dĺžke 9-13 metrov. Jednalo sa o extrémne jemný systém lovu, kde sa na systémy používal plavák 0,3-1 gram, kmeňový vlasec 0,08-0,10mm, nadväzce 0,06 a 0,07mm a háčiky veľkosti 20-24. Druhou možnosťou bolo chytať na krátky 3-4metrový bič býčky o hmotnosti 4-10 gramov, ktorých sa dalo za 4 hodiny chytiť aj viac ako 200 kusov a v prípade slabšej aktivity plotíc by to stačilo na slušné umiestnenie v sektore. Poslednou možnosťou bolo na 13metrovú deličku skúsiť chytiť veľké pleskáče s hmotnosťou 1-3 kg. Tieto však nebrali v každom sektore, čo sa ukázalo aj cez samotný pretek, kde v niektorých 17 členných sektoroch sa ich chytilo aj 10 kusov a niekde len 2 kusy. Väčšina družstiev vrátane nášho na pretek nastavila taktiku, kde na začiatku preteku chytali býčkov pri kraji a podľa vývoja situácie buď prešla na lov plotíc alebo skúsila chytiť veľkého pleskáča. Niektoré družstvá dokonca chytali býčkov celý 4 hodinový pretek. Po sobotňajšom preteku bolo na predbežnom prvom mieste družstvo z Talianska tesne pred družstvami z Holandským a Francúzska. V nedeľnom preteku sa ukázalo, aký veľký význam má správne zvolená taktika, nakoľko veľa družstiev najmä v sektore E bolo pripravených loviť plotice, ktoré tam však cez pretek nebrali a museli sa zachraňovať lovom býčkov, prípadne to risknúť a čakať na veľkého pleskáča. Niekomu to vyšlo, viacerým tímom však nie, čo znamenalo slabšie umiestnenie v sektore a tým pádom aj družstva samotného. V konečnom umiestnení sa na prvé miesto dostalo družstvo Holandska, druhé a tretie miesto obsadili družstvá z Talianska. Naše družstvo skončilo v celkovom hodnotení na 27.mieste. Toto umiestnenie môže byť pre niekoho sklamaním, treba si však uvedomiť, že týchto pretekov sa zúčastňujú najlepšie svetové družstvá, veľakrát zložených z profesionálnych rybárov pracujúcich pre najväčšie svetové rybárske značky. Pre nás to boli prvé ( a dúfam, že nie posledné) preteky takéhoto formátu. Za mňa a myslím, že aj za celý náš team môžem povedať, že jeden takýto pretek vrátane tréningov dá družstvu toľko nových skúseností a informácií, čo možno nezíska za celý rok na domácich pretekov. Určite, ak bude tá možnosť, sa zúčastníme aj ďalších takýchto pretekov. Na záver prikladám aj fotografie a videá z pretekov. Týmto by som sa chcel poďakovať našej miestnej organizácii SRZ Šahy a www.maver-fishing.sk za podporu nášho družstva.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši   

1.LIGA LRU plávaná leto 2022

Uplynulý víkend sa konalo druhé kolo 1.ligy LRU-plavaná na vodnej nádrži Sĺňava, na ktoré nastupovalo naše družstvo na priebežnej 6.priečke s prijateľnou stratou na družstvá pred nami. Tréning vo štvrtok a piatok naznačil, že hlavnou lovenou rybou bude pleskáč o váhe do cca 1kila a kapor o váhe 1-2kg. Najväčší problém však robil silný nárazový vietor, ktorý bol každý deň silnejší a to sme nevedeli, čo nás čaká v nedeľu... Sobotňajší pretek priniesol veľmi zaujímavé výsledky, kde okrem družstva Považskej Bystrice zahrali v sumáre bodov všetky družstvá priemerné výsledky (družstvo na druhom mieste malo priemer na hráča skoro 5 bodov a rozdiel medzi družstvami na 3. až 8. mieste boli 4 body...). Naše družstvo po umiestneniach 5-6-6-8,5 ostalo na predbežnom 6.mieste s prakticky nezmenenou stratou na družstvá pred nami. Nedeľný pretek, ktorý sa niesol v znamení neuveriteľne silného vetra (v nárazoch až okolo 60 km/h!) a veľkých vĺn, vyšiel nášmu družstvu vynikajúco a po umiestneniach 1-2-3-7 sme ho suverénne vyhrali, posunuli sa v celkovom poradí na predbežné piate miesto a znížili stratu na družstvá pred nami, čo nám dáva ešte šancu zabojovať v poslednom kole, ktoré sa uskutoční v septembri na rieke Váh v Žiline. Teraz sa však naše družstvo sústredí na výnimočnú udalosť a to Majstrovstvá sveta klubov, ktorého sa zúčastníme v termíne 18-24.7. v Belgicku! Na záver prikladám pár fotografií a video z pretekov. Týmto by som chcel poďakovať celému družstvu za pekný výkon na tomto kole, našej organizácii MO SRZ Šahy a www.maver-fishing.sk za podporu  nášho družstva.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

IPEĽSKÝ POHÁR 2022

 

Minulý víkend sa konal 39.ročník rybárskych pretekov Ipeľský pohár, ktorý patrí k pretekom s najdlhšou históriou nielen na Slovensku ale aj v Maďarsku. Preteku sa zúčastnilo 6 družstiev z Maďarska a 3 družstvá zo Slovenska na rieke Ipeľ pri obci Szécseny. Po výbornom výkone našich pretekárov a umiestnení 1-1-2-3-5 vo svojich sektoroch sme tento pretek  vyhrali s 8 bodovým náskokom pred družstvom Örhalom, ktoré tieto preteky vyhralo dva predchádzajúce ročníky. Na záver prikladám aj pár fotiek. Týmto by som sa chcel poďakovať našej miestnej organizácii MO SRZ Šahy a www.maver-fishing.sk za podporu nášho družstva. Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

Liga 2022 - jar

Mesiac máj sa vo väčšine organizácií nesie v znamení tradičných rybárskych pretekov. Okrem nich sa však konajú aj pohárové a ligové preteky, ktorých sa pravidelne zúčastňuje aj naše pretekárske družstvo. Inak tomu nebolo ani tento rok, keď sme za uplynulé dva víkendy absolvovali dva prestížne preteky. Prvým z nich bolo jarné dvojkolo 1.ligy LRU-plávaná, ktoré sa konalo tak ako minulý rok vo Zvolene na VN Môťová. Týždeň pred našimi pretekmi sa na tejto vode konalo jarné kolo aj družstiev 2.ligy, kde sa pochytali veľké množstvá rýb (prevažne kaprov, pleskáčov a piestov), takže očakávania boli veľké. V piatkovom tréningu však ryba (na prekvapenie všetkých) brala veľmi sporadicky, ale sobotňajší a nedeľňajší pretek sa už niesol v znamení bohatých úlovkov a úlovky 20-30 kg rýb (dokonca boli úlovky aj nad 30 kg) za 4 hodiny lovu boli pomerne bežné. Po tomto jarnom kole sa naše družstvo umiestnilo na priebežnom 6. mieste z 12ich družstiev s prijateľnou stratou na družstvá pred nami, čo nám dáva stále šancu zabojovať na lepšie umiestnenia pred letným kolom na VN Sĺňava a jesenným kolom v Žiline na rieke Váh.

 

SÚŤAŽE 2021 - rekapitulácia na stiahnutie

 

Uplynulý víkend sa konalo jesenné kolo 1.ligy na vodnej nádrži Šírava. Do tohto záverečného kola sme vstupovali na predbežnej 4. priečke s cieľom zabojovať o medailové umiestnenie v našom premiérovom ročníku v 1.lige. Vo štvrtok a piatok sme absolvovali pomerne úspešný tréning, kde sa nám podarilo odchytávať slušné množstvá rýb. Chytalo sa výhradne na match udice s navijákom na vzdialenosť 25-35 metrov a cieľovou rybou bol pleskáč vysoký o hmotnosti 600-800 gramov. Náhodné boli úlovky kaprov a menších sumcov. Celý víkendový pretek sa niesol v znamení krásneho  slnečného jesenného počasia a bohatých úlovkov. Po oba dni naši pretekári dosiahli vo svojich sektoroch umiestnenia 3-4-6-8, čo nám napríklad v nedeľnom kole stačilo na tretie miesto, ale konečný súčet nám nestačil na dotiahnutie sa na družstvá pred nami, takže tento ročník končíme na celkovom 4. mieste spomedzi 12. družstiev. Toto umiestnenie považujem na nováčika v prvej lige za veľmi slušné, mrzí nás však pokazený nedeľný pretek v letnom kole na VN Sĺňava, ktorý nás, dovolím si tvrdiť, stál medailové umiestnenie v tomto ročníku, ale taký už je šport a aspoň sme získali ďalšie cenné skúsenosti, ktoré dúfam zúročíme v budúcom ročníku súťaže. Chcel by som sa na tomto mieste poďakovať za podporu našej miestnej organizácii, mestu Šahy a v neposlednom rade aj spoločnostiam EKOLSTAV a Kamenárstvo Róbert Tóth za ich sponzorské dary. Tiež ďakujem kolegom z družstva za ich celoročné výsledky nielen na ligových, ale aj pohárových pretekov.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.   
 IPEĽSKÝ POHÁR 2021

V mesiaci august 2021 sa už tradične zúčastnilo naše pretekárske družstvo pretekov Ipeľský pohár, ktoré tento rok usporiadala organizácia z Veľkého Krtíša na rieke Ipeľ v Kosihách nad Ipľom. Pretekov sa zúčastnilo 6 družstiev z Maďarska a 4 družstvá zo Slovenska. Boli to náročné preteky, kde o umiestnení rozhodovala doslova každá rybka. Nakoniec naše družstvo obsadilo 4.miesto, víťazstvo z vlaňajšieho ročníka obhájilo družstvo Őrhalom, ktorým touto cestou gratulujem. Uplynulý víkend sme sa zúčastnili Levického pohára na rieke Hron vo Veľkých Kozmálovciach, ktorého sa zúčastnili prvoligoví pretekári zo Slovenska, dokonca tam boli pretekári z Čiech a Talianska. Naši pretekári Stanislav Šebek a Tomáš Mráz sa umiestnili na peknom 4.mieste. Momentálne budeme naše úsilie smerovať na jesenné kolo 1.ligy, ktoré sa uskutoční posledný septembrový víkend na VN Zemplínska Šírava a kde sa pokúsime vylepšiť našu priebežnú 4. pozíciu po prvých dvoch kolách. Chcel by som sa týmto poďakovať za podporu miestnej organizácii SRZ a mestu Šahy. Na záver prikladám pár fotiek z pretekov.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________

 

1. liga LRU-plávaná

Uplynulý víkend sa uskutočnilo na vodnej nádrži Sĺňava 2.kolo 1.ligy LRU-plávaná, na ktoré nastupovalo naše družstvo na predbežnom 3.mieste po jarnom kole s cieľom udržať toto umiestnenie aj po tomto kole, prípadne pokúsiť sa ho ešte vylepšiť. Na tejto vode sme boli pred pretekmi trénovať, kde sa ukázalo, že hlavnou lovenou rybou bude pleskáč vysoký o hmotnosti 0,5 – 1 kg, niektoré kusy však vážili aj 1,5-2 kg a  lovnou metódou bude lov na anglický plavák 20 - 30 metrov od brehu. Sobotňajší pretek sa nám vydaril a naši pretekári dosiahli umiestnenia 3-3-4-5, ktoré nás posunuli na predbežné druhé miesto v družstvách! Vedeli sme však, že v nedeľu nás čaká ťažký pretek, nakoľko rozdiely medzi vedúcimi družstvami boli minimálne a hlavne sa očakávala zmena počasia, kde nikto nevedel, čo to urobí s aktivitou rýb. Nedeľný pretek sa niesol v znamení ochladenia a dažďa. Ako sa ukázalo, v tomto kole bolo potrebné upraviť taktiku a zamerať sa na veľké pleskáče, čo sa nášmu družstvu nepodarilo (mali sme síce počet rýb veľmi podobný ako ostatné družstvá, ale hmotnosťou nás porazili). V tomto kole sme dosiahli umiestnenia 9-10-10-10, po ktorých sme klesli na priebežnú 4. priečku s minimálnym rozdielom na tretie družstvo z Prešova. Toto umiestnenie však stále pokladám za veľmi slušné, keď vezmeme do úvahy fakt, že sme nováčikmi v 1.lige a že v mužstvách pred nami je niekoľko reprezentantov (a aj niekoľkonásobných majstrov sveta). O všetkom sa rozhodne na jesennom kole, ktoré sa uskutoční na prelome septembra a októbra, na vodnej nádrži Šírava. Chcel by som sa týmto poďakovať za podporu miestnej organizácii SRZ a mestu Šahy.
Na záver prikladám ešte zopár fotiek.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

15. a 16. mája 2021 sa konalo jarné kolo 1.ligy LRU-plávaná na vodnej nádrži Môťová vo Zvolene, ktorého sa premiérovo zúčastnilo aj naše družstvo po vlaňajšom postupe z 2.ligy. Tréning potvrdil, že sa jedná o výborne zarybnenú vodu, kde hlavnými lovenými rybami bol kapor, pleskáč a piest, prevažne na deličku a bič. Sobotňajšie kolo sa nieslo v znamení bohatých úlovkov, priemerné váhy sa pohybovali medzi 25-30 kilogramami, najvyššie váhy boli 47 a 56 kilogramov za štyri hodiny. Napríklad v sektore B bola najnižšia váha 24 kilogramov... Naši pretekári dosiahli umiestnenie 1-3-4-5, ktoré nám po prvom preteku prinieslo výborné druhé miesto o 1 bod za vedúcim družstvom z Prešova! Vedeli sme však, že aj v nedeľu bude treba podať dobrý výkon, nakoľko konkurencia a kvalita pretekárov v 1.lige je vysoká. V nedeľnom upršanom preteku sme dosiahli umiestnenia 1-6-6-6 a obsadili po jarnom kole predbežné 3.miesto s rovnakým súčtom umiestnení, ale horšími CIPS bodmi, ako družstvo z Považskej Bystrice. Je to pre naše družstvo, ako nováčika v 1.lige, veľmi slušný výsledok a dobrá východisková pozícia pred ďalším kolom, ktoré sa uskutoční v júli na vodnej nádrži Sĺňava. Ďakujem kolegom z družstva za pekný výkon v tomto kole a zároveň aj miestnej organizácii SRZ Šahy za podporu nášho družstva. Prikladám aj pár fotiek.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.   

 _____________________________________________________________________________________________________________________________________

2. liga LRU-plávaná

Uplynulý víkend sa konalo v Humennom na rieke Laborec jesenné dvojkolo 2.ligy LRU-plávaná, na ktoré nastupovalo naše družstvo na priebežnom treťom mieste s minimálnou stratou 1 resp. 5 bodov na družstvá na prvých dvoch miestach. Hlavnou lovenou rybou na tejto vode mala byť podustva, nosáľ a mrena na veľmi jemné systémy na deličku (plavák 0,3 – 1gram, nadväzec priemeru 0,08 mm a háčik č.16-20), no na niektorých miestach v slabších sektoroch bol kľúčom k úspechu lov na match prút, prípadne bolonézu. Už počas tréningu sa ukázalo, že na niektorých miestach to bude doslova boj o každú rybu, napríklad v sobotňajšom preteku stačilo na výhru v sektore C uloviť 10 rýb, v ostatných sektoroch sa chytalo o poznanie viac. Sobotňajší pretek vyšiel nášmu tímu na výbornú, kde sme sa s umiestneniami 1-1-2,5-6 a súčtom 10,5 dostali na prvé miesto s 2,5 bodovým náskokom pred druhým Trenčínom a 18 (!) bodovým náskokom pred tretím Ružomberkom. Vedeli sme však, že táto voda vie byť veľmi zradná a tento dobrý výsledok bude treba ešte potvrdiť v sobotu. Ako príklad uvediem družstvo Žiliny, ktoré bolo po jarnom kole na druhom mieste, v sobotňajšom kole zahrali umiestnenia 11-12-12-12 a klesli na 8.miesto. V nedeľu sme však žiadne prekvapenie nedopustili a zopakovali výborný výkon zo soboty. Naše umiestnenia v sektoroch 1-2-2-3 a celkový súčet 8 nám ešte zvýšil náskok z predchádzajúceho dňa a potvrdil 1.miesto nielen v tomto jesennom kole, ale celkové víťazstvo nášho družstva v 2.lige za rok 2020 a zabezpečilo nám postup do 1.ligy na budúcu sezónu! Chcel by som sa na tomto mieste poďakovať kolegom z družstva za výborný výkon a samozrejme aj miestnej organizácii  SRZ Šahy za podporu nášho družstva.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši. 

_______________________________________________________________________________________________________________________ 

IPEĽSKÝ POHÁR 2020

Uplynulý víkend sa naše pretekárske družstvo zúčastnilo v poradí už 37. ročníka tradičných rybárskych pretekov Ipeľský pohár, ktorý sa konal na ramene Ipľa v maďarskej obci Letkés. Sú to preteky, ktorých sa zúčastnilo 9 družstiev slovenských a maďarských rybárskych organizácií z Poiplia. Na uvedenom ramene sme boli týždeň pred pretekmi trénovať a ukázalo sa, že najviac lovenou rybou bola plotica a sumček americký, ktoré sme lovili na krátky 2-4metrový bič. Na tieto ryby (hlavne ploticu) sme sa chceli zamerať aj počas pretekov. Niektoré družstvá prišli s taktikou nakŕmiť kukuricou a čakať na 1-2 zábery od kapra. Niekomu to vyšlo, väčšine však nie a tak naša taktika rýchlostného lovu malých rýb (v množstve cca 400 -500 ks za 4 hodiny) priniesla umiestnenia našich pretekárov 1-1-2-2-7 a konečné 2. miesto v celkovom hodnotení. Víťazom sa stalo družstvo Őrhalom a na treťom mieste skončilo družstvo Szécsény. Budúci rok by mala uvedené preteky organizovať organizácia zo Slovenska. Musím však vyjadriť menšie sklamanie z účasti slovenských družstiev na. Pravidelne sa ho zúčastňujú 3 organizácie – Želiezovce, Štúrovo a Šahy, z maďarskej je však účasť každý rok stabilná 6 družstiev, ktoré stále dokážu dať dokopy družstvo, aj keď nie vždy skúsených pretekárov, ale uvedomujú si, že Ipeľský pohár nie je len o pretekaní, ale aj o stretnutí popredných funkcionárov, ktorí vedia spolu diskutovať, poradiť a navzájom si vymeniť dlhoročné skúsenosti. Bol by som rád, a tak trochu aj apelujem na tieto organizácie, aby obnovili svoju účasť na týchto pretekoch.
                                                                                                                                                                                   Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Letné dvoj kolo pretekov 2.ligy LRU-Plávaná

V dňoch 18. a 19. júla sa konalo letné dvoj kolo pretekov 2.ligy LRU-Plávaná, ktorého sa zúčastnilo aj pretekárske družstvo MO SRZ Šahy. Keďže jarné kolo, ktoré mala organizovať naša organizácia, bolo z dôvodu pandémie zrušené, súťaž začínala až týmto letným kolom. Preteky sa konali na rieke Váh v Žiline pod vodným dielom. Jedná sa o tečúcu vodu s premenlivým prietokom, kde hlavné zastúpenie osádky rýb tvorí nosáľ, podustva a mrena. Zriedkavejším úlovkom býva veľký pleskáč, kapor a pstruh. Spomínaný prietok vody a prispôsobenie sa meniacim podmienkam sa ukázalo ako jeden z dôležitých faktorov, aby družstvá uspeli na tejto vode. Počas tréningových dní sa nám darilo loviť slušné množstvo rýb, kde prevládali vyššie spomínané druhy, dokonca sa nášmu pretekárovi podarilo uloviť aj jesetera. Sobotňajšie preteky v daždivom počasí preveril pripravenosť pretekárov, kde sa prietok vody počas pretekov zmenil z prudko tečúcej na stojatú. Výsledok družstva bol veľmi dobrý, nakoľko po umiestneniach 2-3-4-5 sme so súčtom 14 boli na priebežnom 2. mieste za družstvom Trenčína. Nedeľňajšie preteky sa niesol v podobnom duchu, akurát dážď vystriedalo horúce slnečné počasie. V tomto kole sme dosiahli umiestnenia 3-4-7-8 a skončili po tomto dvoj kole na priebežnom 3. mieste z 12 teamov s minimálnou jednobodovou stratou za druhým teamom zo Žiliny (prvé dva teamy postupujú do 1. ligy na nasledujúcu sezónu) a dobrou východiskovou pozíciou pred jesenným kolom, ktoré sa uskutoční v polovici septembra v Humennom na rieke Laborec. Na záver prikladám pár fotiek.
                                                                                                                                                                      Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________

Jesenné kolo 2.ligy v LRU-plávaná

Uplynulý víkend sa naše družstvo zúčastnilo jesenného kola 2.ligy v LRU-plávaná, ktoré sa konalo na Dolnobarskom rybníku, v ktorom sme chceli potvrdiť 3.miesto z jarného kola, prípadne zabojovať o vyššie umiestnenie, ktoré by nás posunulo do prvej ligy. Dva týždne pred týmto pretekom sme boli na tejto vode trénovať, aby sme mali aspoň nejaký prehľad o obsádke rýb. Hlavnou lovenou rybou bol kapor o váhe cca 1-3 kilogramy (výnimočne aj kusy cez 5 kilogramov) a pleskáč vysoký 200-500 gramov. Čo sa týka kaprov, tieto vynikali neskutočnou bojovnosťou a (ako sa aj neskôr ukázalo cez pretek) kľúčom k úspechu bolo, kto ich dokázal nielen prilákať, ale hlavne úspešne zdolať na jemné náčinie na delič ku, pr&i acute;padne match prút.  V piatok sa konal povinný tréning, kde sme ešte doladili systémy a krmivo na sobotu a nedeľu. V sobotňajšom preteku sa naši pretekári umiestnili: Stanislav Bačík 8, Luboš Taňaši 1, Stanislav Šebek 11 a Ján Dulai 6. Po tomto preteku sme síce stále zostali na 3. mieste, ale už sa k nám priblížili ďalšie družstvá a vedeli sme, že nedeľný pretek ešte môže "zamiešať kartami". V nedeľu sa naši pretekári umiestnili: Ján Dulai 7, Stanislav Bačík 8, Luboš Taňaši 5 a Ondrej Staňo 1. Týmto výsledkom sme potvrdili konečné 3.miesto v družstvách. Do prvej ligy postúpili družstvá z Nových Zámkov a Dunajskej Lužnej. V budúcom roku čaká ; ligov& uacute; súťaž niekoľko zmien, tie hlavné su rozšírenie na 3 kolá oproti dvom súčasným a takisto počet postupujúcich a zostupujúcich družstiev sa rozširuje na 3 zo súčasných dvoch. Veríme, že budúci rok bude pre naše družstvo aspoň taký úspešný ako bol tento. Na záver prikladám niekoľko fotiek z pretekov.
                                                                                                                                         Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.
 

ÚSPEŠNÝ JÚLOVÝ VÍKEND

Minulý víkend bol úspešný pre našich pretekárov. V sobotu sa konal 36.ročník Ipeľského pohára na “domácej” vode OR Ipľa, kde sa naše družstvo umiestnilo na peknom 2.mieste, kde chýbal jeden bod na celkove prvenstvo. V nedeľu sme sa zúčastnili pretekov v maďarskom Váci na rieke Dunaj, ktoré organizuje známy výrobca plavákov firma Cralusso. Sektor A vyhral náš pretekár Stanislav Šebek, ktorý skončil v celkovom umiestnení na 2.mieste. Stanislav Bačík a Luboš Taňaši obsadili vo svojich sektoroch 3.miesto.

                                                                                                                                   Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši

________________________________________________________________________________________________________________________________

Vn Sklabina Alexander Székely 3. miesto

__________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Lov rýb udicou - plávanáV nasledujúcom príspevku by som Vám rád predstavil naše pretekárske družstvo v Love rýb udicou – plávaná.
Naše družstvo vzniklo na jeseň roku 2016 v zložení Stanislav Šebek, Stanislav Bačík, Luboš Taňaši a vedúci družstva Zoltán Gajdošík. Už predtým sme sa zúčastňovali či už ako jednotlivci alebo družstvo rôznych pohárových pretekov, dokonca aj Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, dvaja členovia družstva reprezentovali predtým družstvo MO SRZ Veľký Krtíš, s ktorým sa im podarilo v roku 2016 postúpiť do 1.ligy.

V sezóne 2017 sme sa prihlásili do divízie LRU-plavaná. Jednalo sa o dva dvojkolové preteky 3 členných družstiev, jarné kolo sa uskutočnilo na VN Môťová vo Zvolene a jesenné na VN Budkovce v Michalovciach. Súťaže sa zúčastnilo 6 družstiev a  obsadili sme celkové 2.miesto, čo znamenalo postup do 2.ligy.

V sezóne 2018 sme absolvovali dve dvojkolá 2.ligy. V tomto ročníku nám pribudol pretekár Ondrej Staňo z MO SRZ Turčianske Teplice, nakoľko preteky 2.ligy chytajú už 4 členné družstvá. Jarné kolo organizovala MO SRZ Trenčín na ich trati na rieke Váh a jesenné kolo sme absolvovali na rieke Laborec vo Veľkých Kapušanoch. V tejto súťaži sme obsadili celkové 9.miesto z 12-tich družstiev.

V nasledujúcej sezóne 2019 sa zúčastnime pretekov 2.ligy. Termíny a miesta konania budú známe po januárovom zasadnutí sekcie LRU. Našim cieľom pre nasledujúcu sezónu je čo najlepšie umiestnenie v 2.lige a absolvovanie viacerých pohárových pretekov, o ktorých výsledkoch sa radi podelíme prostredníctvom tejto stránky. V priloženej fotogalérii sú spomenuté niektoré úspechy členov našeho športového družstva z predošlých ročníkov.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši


Pretekarske_druzstvo_MO_SRZ_Sahy_2021.pdf