MO SRZ Šahy
Oficiálna stránka Miestnej organizácie SRZ Šahy

Naši pretekári

2. liga LRU-plávaná

Uplynulý víkend sa konalo v Humennom na rieke Laborec jesenné dvojkolo 2.ligy LRU-plávaná, na ktoré nastupovalo naše družstvo na priebežnom treťom mieste s minimálnou stratou 1 resp. 5 bodov na družstvá na prvých dvoch miestach. Hlavnou lovenou rybou na tejto vode mala byť podustva, nosáľ a mrena na veľmi jemné systémy na deličku (plavák 0,3 – 1gram, nadväzec priemeru 0,08 mm a háčik č.16-20), no na niektorých miestach v slabších sektoroch bol kľúčom k úspechu lov na match prút, prípadne bolonézu. Už počas tréningu sa ukázalo, že na niektorých miestach to bude doslova boj o každú rybu, napríklad v sobotňajšom preteku stačilo na výhru v sektore C uloviť 10 rýb, v ostatných sektoroch sa chytalo o poznanie viac. Sobotňajší pretek vyšiel nášmu tímu na výbornú, kde sme sa s umiestneniami 1-1-2,5-6 a súčtom 10,5 dostali na prvé miesto s 2,5 bodovým náskokom pred druhým Trenčínom a 18 (!) bodovým náskokom pred tretím Ružomberkom. Vedeli sme však, že táto voda vie byť veľmi zradná a tento dobrý výsledok bude treba ešte potvrdiť v sobotu. Ako príklad uvediem družstvo Žiliny, ktoré bolo po jarnom kole na druhom mieste, v sobotňajšom kole zahrali umiestnenia 11-12-12-12 a klesli na 8.miesto. V nedeľu sme však žiadne prekvapenie nedopustili a zopakovali výborný výkon zo soboty. Naše umiestnenia v sektoroch 1-2-2-3 a celkový súčet 8 nám ešte zvýšil náskok z predchádzajúceho dňa a potvrdil 1.miesto nielen v tomto jesennom kole, ale celkové víťazstvo nášho družstva v 2.lige za rok 2020 a zabezpečilo nám postup do 1.ligy na budúcu sezónu! Chcel by som sa na tomto mieste poďakovať kolegom z družstva za výborný výkon a samozrejme aj miestnej organizácii  SRZ Šahy za podporu nášho družstva.

Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši.

IPEĽSKÝ POHÁR 2020

Uplynulý víkend sa naše pretekárske družstvo zúčastnilo v poradí už 37. ročníka tradičných rybárskych pretekov Ipeľský pohár, ktorý sa konal na ramene Ipľa v maďarskej obci Letkés. Sú to preteky, ktorých sa zúčastnilo 9 družstiev slovenských a maďarských rybárskych organizácií z Poiplia. Na uvedenom ramene sme boli týždeň pred pretekmi trénovať a ukázalo sa, že najviac lovenou rybou bola plotica a sumček americký, ktoré sme lovili na krátky 2-4metrový bič. Na tieto ryby (hlavne ploticu) sme sa chceli zamerať aj počas pretekov. Niektoré družstvá prišli s taktikou nakŕmiť kukuricou a čakať na 1-2 zábery od kapra. Niekomu to vyšlo, väčšine však nie a tak naša taktika rýchlostného lovu malých rýb (v množstve cca 400 -500 ks za 4 hodiny) priniesla umiestnenia našich pretekárov 1-1-2-2-7 a konečné 2. miesto v celkovom hodnotení. Víťazom sa stalo družstvo Őrhalom a na treťom mieste skončilo družstvo Szécsény. Budúci rok by mala uvedené preteky organizovať organizácia zo Slovenska. Musím však vyjadriť menšie sklamanie z účasti slovenských družstiev na. Pravidelne sa ho zúčastňujú 3 organizácie – Želiezovce, Štúrovo a Šahy, z maďarskej je však účasť každý rok stabilná 6 družstiev, ktoré stále dokážu dať dokopy družstvo, aj keď nie vždy skúsených pretekárov, ale uvedomujú si, že Ipeľský pohár nie je len o pretekaní, ale aj o stretnutí popredných funkcionárov, ktorí vedia spolu diskutovať, poradiť a navzájom si vymeniť dlhoročné skúsenosti. Bol by som rád, a tak trochu aj apelujem na tieto organizácie, aby obnovili svoju účasť na týchto pretekoch.

Letné dvoj kolo pretekov 2.ligy LRU-Plávaná

V dňoch 18. a 19. júla sa konalo letné dvoj kolo pretekov 2.ligy LRU-Plávaná, ktorého sa zúčastnilo aj pretekárske družstvo MO SRZ Šahy. Keďže jarné kolo, ktoré mala organizovať naša organizácia, bolo z dôvodu pandémie zrušené, súťaž začínala až týmto letným kolom. Preteky sa konali na rieke Váh v Žiline pod vodným dielom. Jedná sa o tečúcu vodu s premenlivým prietokom, kde hlavné zastúpenie osádky rýb tvorí nosáľ, podustva a mrena. Zriedkavejším úlovkom býva veľký pleskáč, kapor a pstruh. Spomínaný prietok vody a prispôsobenie sa meniacim podmienkam sa ukázalo ako jeden z dôležitých faktorov, aby družstvá uspeli na tejto vode. Počas tréningových dní sa nám darilo loviť slušné množstvo rýb, kde prevládali vyššie spomínané druhy, dokonca sa nášmu pretekárovi podarilo uloviť aj jesetera. Sobotňajšie preteky v daždivom počasí preveril pripravenosť pretekárov, kde sa prietok vody počas pretekov zmenil z prudko tečúcej na stojatú. Výsledok družstva bol veľmi dobrý, nakoľko po umiestneniach 2-3-4-5 sme so súčtom 14 boli na priebežnom 2. mieste za družstvom Trenčína. Nedeľňajšie preteky sa niesol v podobnom duchu, akurát dážď vystriedalo horúce slnečné počasie. V tomto kole sme dosiahli umiestnenia 3-4-7-8 a skončili po tomto dvoj kole na priebežnom 3. mieste z 12 teamov s minimálnou jednobodovou stratou za druhým teamom zo Žiliny (prvé dva teamy postupujú do 1. ligy na nasledujúcu sezónu) a dobrou východiskovou pozíciou pred jesenným kolom, ktoré sa uskutoční v polovici septembra v Humennom na rieke Laborec. Na záver prikladám pár fotiek.
                                                                                                                                                                      Za družstvo MO SRZ Šahy Luboš Taňaši

Jesenné kolo 2.ligy v LRU-plávaná

Uplynulý víkend sa naše družstvo zúčastnilo jesenného kola 2.ligy v LRU-plávaná, ktoré sa konalo na Dolnobarskom rybníku, v ktorom sme chceli potvrdiť 3.miesto z jarného kola, prípadne zabojovať o vyššie umiestnenie, ktoré by nás posunulo do prvej ligy. Dva týždne pred týmto pretekom sme boli na tejto vode trénovať, aby sme mali aspoň nejaký prehľad o obsádke rýb. Hlavnou lovenou rybou bol kapor o váhe cca 1-3 kilogramy (výnimočne aj kusy cez 5 kilogramov) a pleskáč vysoký 200-500 gramov. Čo sa týka kaprov, tieto vynikali neskutočnou bojovnosťou a (ako sa aj neskôr ukázalo cez pretek) kľúčom k úspechu bolo, kto ich dokázal nielen prilákať, ale hlavne úspešne zdolať na jemné náčinie na delič ku, pr&i acute;padne match prút.  V piatok sa konal povinný tréning, kde sme ešte doladili systémy a krmivo na sobotu a nedeľu. V sobotňajšom preteku sa naši pretekári umiestnili: Stanislav Bačík 8, Luboš Taňaši 1, Stanislav Šebek 11 a Ján Dulai 6. Po tomto preteku sme síce stále zostali na 3. mieste, ale už sa k nám priblížili ďalšie družstvá a vedeli sme, že nedeľný pretek ešte môže "zamiešať kartami". V nedeľu sa naši pretekári umiestnili: Ján Dulai 7, Stanislav Bačík 8, Luboš Taňaši 5 a Ondrej Staňo 1. Týmto výsledkom sme potvrdili konečné 3.miesto v družstvách. Do prvej ligy postúpili družstvá z Nových Zámkov a Dunajskej Lužnej. V budúcom roku čaká ; ligov& uacute; súťaž niekoľko zmien, tie hlavné su rozšírenie na 3 kolá oproti dvom súčasným a takisto počet postupujúcich a zostupujúcich družstiev sa rozširuje na 3 zo súčasných dvoch. Veríme, že budúci rok bude pre naše družstvo aspoň taký úspešný ako bol tento. Na záver prikladám niekoľko fotiek z pretekov.

ÚSPEŠNÝ JÚLOVÝ VÍKEND

Minulý víkend bol úspešný pre našich pretekárov. V sobotu sa konal 36.ročník Ipeľského pohára na “domácej” vode OR Ipľa, kde sa naše družstvo umiestnilo na peknom 2.mieste, kde chýbal jeden bod na celkove prvenstvo. V nedeľu sme sa zúčastnili pretekov v maďarskom Váci na rieke Dunaj, ktoré organizuje známy výrobca plavákov firma Cralusso. Sektor A vyhral náš pretekár Stanislav Šebek, ktorý skončil v celkovom umiestnení na 2.mieste. Stanislav Bačík a Luboš Taňaši obsadili vo svojich sektoroch 3.miesto.

Vn Sklabina Alexander Székely 3. miesto

Lov rýb udicou - plávaná

V nasledujúcom príspevku by som Vám rád predstavil naše pretekárske družstvo v Love rýb udicou – plávaná.
Naše družstvo vzniklo na jeseň roku 2016 v zložení Stanislav Šebek, Stanislav Bačík, Luboš Taňaši a vedúci družstva Zoltán Gajdošík. Už predtým sme sa zúčastňovali či už ako jednotlivci alebo družstvo rôznych pohárových pretekov, dokonca aj Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, dvaja členovia družstva reprezentovali predtým družstvo MO SRZ Veľký Krtíš, s ktorým sa im podarilo v roku 2016 postúpiť do 1.ligy.

V sezóne 2017 sme sa prihlásili do divízie LRU-plavaná. Jednalo sa o dva dvojkolové preteky 3 členných družstiev, jarné kolo sa uskutočnilo na VN Môťová vo Zvolene a jesenné na VN Budkovce v Michalovciach. Súťaže sa zúčastnilo 6 družstiev a  obsadili sme celkové 2.miesto, čo znamenalo postup do 2.ligy.

V sezóne 2018 sme absolvovali dve dvojkolá 2.ligy. V tomto ročníku nám pribudol pretekár Ondrej Staňo z MO SRZ Turčianske Teplice, nakoľko preteky 2.ligy chytajú už 4 členné družstvá. Jarné kolo organizovala MO SRZ Trenčín na ich trati na rieke Váh a jesenné kolo sme absolvovali na rieke Laborec vo Veľkých Kapušanoch. V tejto súťaži sme obsadili celkové 9.miesto z 12-tich družstiev.

V nasledujúcej sezóne 2019 sa zúčastnime pretekov 2.ligy. Termíny a miesta konania budú známe po januárovom zasadnutí sekcie LRU. Našim cieľom pre nasledujúcu sezónu je čo najlepšie umiestnenie v 2.lige a absolvovanie viacerých pohárových pretekov, o ktorých výsledkoch sa radi podelíme prostredníctvom tejto stránky. V priloženej fotogalérii sú spomenuté niektoré úspechy členov našeho športového družstva z predošlých ročníkov.